środa, 6 stycznia 2016

ZAJMĘ SIĘ TOBĄ - Mary Kubica

"Tego dnia Chicago tonęło w deszczu, a ta dziewczyna stała bez ruchu na peronie. W rękach trzymała zawiniątko. Heidi od razu zwróciła na nią uwagę. Zauważyła podarte dżinsy, zniszczony płaszcz i niemowlę, które nastolatka próbowała chronić przed ulewą. Heidi nie byłaby sobą, gdyby nie zareagowała – zawsze miała ambicję, by naprawiać świat. Zaprosiła Willow pod swój dach, mimo protestów rodziny. Powinna dokładnie wypytać ją o przeszłość, powinna ustalić, przed kim i dlaczego ucieka, kto jest ojcem jej dziecka. Ale Heidi woli nie wiedzieć. Zapłaci za to wysoką cenę i skrzywdzi tych, których najbardziej kocha."
źródło opisu: HarperCollins, 2015


Główną bohaterką powieści "Zajmę się Tobą" jest Heidi, kobieta, która ponad wszystko ceni sobie swoją pracę. Zajmuje się pomaganiem bezdomnym i ubogim. W swojej fundacji non-profit skupia się na wspieraniu publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku. To właśnie ta cecha najbardziej urzekła męża Heidi Chrisa, który po wielu latach małżeństwa ma jednak troszkę dość słuchania o wszelkiej biedzie całego świata, którą jego żona z radością przyjmuje na swoje barki. Nikogo więc nie powinno dziwić, że pewnego dnia nasza bohaterka przyprowadza do domu bezdomną, młodą, brudną i głodną dziewczynę z niemowlęciem na ręku...

Wydarzenia w powieści poznajemy naprzemiennie z perspektywy trójki bohaterów - Heidi, jej męża Chrisa oraz przygarniętej Willow. Dzięki temu możemy lepiej poznać bohaterów i usłyszeć trzy oddzielne, a zarazem łączące się historie. Dzięki takiemu zabiegowi nie mamy też czasu na nudę, chcemy jak najszybciej złożyć sobie powyższą historię w jedną całość. A niewiadomych jest mnóstwo... Chęć pomocy była dla Heidi silniejsza niż ciekawość jaką osobę przygarnęła pod swój dach. Jednak czy Heidi ma czyste sumienie i czy na pewno kierowała nią tylko i wyłącznie chęć pomocy? A Willow? Jakie tajemnice ukrywa? Heidi tak bardzo zatraca się w pomocy dla nieznajomej, że pewnego dnia zapomina odebrać własną córkę ze szkoły, a co więcej wcale nie czuje się źle z tego powodu...

Wiem, że lubicie thrillery psychologiczne, a powieść "Zajmę się Tobą" jest naprawdę wciągająca i dobrze skonstruowana. Uczy nas, że jeśli czegoś nie ma, to wcale nie znaczy, że kłopot nie istnieje. Psychika człowieka jest tak skonstruowana, że nieprzegadany i nieprzepracowany problem może w skrytości serca męczyć nas całe życie, a następnie spowodować kompletną katastrofę. 

Książka Mary Kubicy faktycznie dotyka czytelnika do żywego i po raz kolejny skłania do refleksji nad tematem przemocy, okrucieństwa i lukach systemowych w ośrodkach, które powinny chronić i roztaczać opiekę nad potrzebującymi, a w szczególności nad dziećmi. Polecam serdecznie fanom złożonych i emocjonalnie skomplikowanych thrillerów psychologicznych - na pewno się nie zwiedziecie.

Moja ocena: 8/10


Autor: Mary Kubica
Tytuł: ZAJMĘ SIĘ TOBĄ
Liczba stron: 351
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 18.11.2015


14 komentarzy:

 1. Poprzednia książka autorki nie budziła szczególnych emocji wśród czytelników, ale widzę, że z tą jest zdecydowanie lepiej. Sama się nie skuszę, bo wiesz, że to nie moje klimaty, ale będę pamiętać, że polecać warto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O takie thrillery psychologiczne lubię. :)) Narobiłaś mi na niego chęci.;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś mi sie wydaje, że ta książka moglaby mi sie spodobać! Nie czytam dużo thrillerów, ale od jakiegos juz czasu zastanawiam się nad siegnieciem po coś z tego gatunku i myślę, że Zajmę się tobą byłoby dobre na początek:>
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Historia brzmi ciekawie i intrygująco. Nie wiem czy będę miała okazję przeczytać, ale na pewno zapamiętam ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanowię się nad tą pozycją. Brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszę o tej książce pierwszy raz. Z jednej strony zaintrygowała mnie, jednak nie lubię thrillerów,więc na razie ją sobie odpuszczę ., 

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam. Robi wrażenie. Byłam w szoku podczas lektury. Pozdrawiam :)

  http://fascynacja-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam tej autorki. A brzmi całkiem ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię dobre thrillery psychologiczne, więc z chęcią się skuszę. Zachęciłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię thrillery, a ta książka zapowiada się ciekawie. Jeżeli znajdę ją w bibliotece, to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wcześniej nie lubiłam thrillerów psychologicznych, ale po "Dziewczynie z pociągu" zmieniłam zdanie. Zaciekawiły mnie nieprzegadane problemy, które męczą człowieka przez całe życie, o których wspominasz w recenzji. I narracja z perspektywy trzech bohaterów. Może być interesująco. :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi tajemniczo i intrygująco. Może jeśli kiedyś dorwę ją gdzieś w dobrej ofercie, to się na nią skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam jedną książkę autorki i miałam dość mieszane uczucia, więc nie wiem, czy będę próbowała dalej...

  OdpowiedzUsuń
 14. Dużo słyszałam o tej książce, wiem, komu mogłabym ją polecić :D

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi naprawdę bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad :)
Staram się odpowiadać na wszystkie Wasze komentarze choćby taką oto uśmiechniętą buźką ";)", która oznacza, że dziękuję za komentarz i poświęcony czas ;)