poniedziałek, 22 sierpnia 2016

"W SERCU OCEANU" - Elvira Menendez

Autor: Elvira Menendez
Tytuł: W SERCU OCEANU
Liczba stron: 544
Wydawnictwo: Black Publishing
Data wydania: 20.07.2016

Elvira Menendez, hiszpańska pisarka serwuje nam przygodową historię pierwszej wyprawy kobiet do Nowego Świata w XVI wieku. Przez określenie Nowy Świat rozumieć należy określenie wprowadzone w okresie wielkich odkryć geograficznych dla nowo odkrytych lądów. Dokonywali tego konkwistadorzy hiszpańscy i portugalscy, a ich celem był podbój nowych ziem oraz masowa chrystianizacja tubylców.

Dona Mencia Calderon i jej mąż, mający w ręku tytuł głównego dowódcy i konkwistadora Hiszpanii wyruszają w podróż na podbój Nowego Świata. W wyprawie towarzyszyć im mają dziewczęta, pochodzące ze znakomitych, szlacheckich rodzin, które niestety utraciły swoje fortuny, na skutek kryzysu. Młodziutkie dziewczęta marzą o miłości i poznaniu bogatych, przystojnych mężczyzn, dzięki którym ich życie będzie dostatnie i wspaniałe. Rodzice młodych kobiet również nie mają nic do stracenia, wiedzą doskonale, że brak posagu dyskryminuje ich córki w walce o dobrą partię, co dla wielu rodzin jest bardzo delikatną i ważną sprawą, jeśli nie najważniejszą. Matki, choć upokorzone, oddają swoje córki pod opiekę Mencii i mają nadzieję, że czeka je wspaniałe życie. 

W rzeczywistości trwająca 6 lat podróż jest nieustającą walką o przetrwanie. Wyobraźcie sobie 80 bardzo młodych, niesamowicie zmanierowanych, dumnych, nieznających życia dziewcząt, podróżujących statkiem w uwłaczających warunkach. Ich światopogląd i nauki wpojone przez zacofanych rodziców, będą musiały ulec ogromnej przemianie. Dziewczyny odkryją, że piękne stroje, ładny wygląd i udawana nieśmiałość nie pomogą im w Nowym Świecie. Oczywiście jedne dojdą do tego wcześniej, a inne później, jedne zginą w trakcie podróży, a inne ze zmienionym światopoglądem dotrą do celu. 

Pomimo, iż jest to powieść obyczajowa, to moim zdaniem niezwykle działa na wyobraźnię. Samo wyobrażenie sobie ciężkich sukien dziewcząt i to jak pokonują w nich upalną dżunglę lub ocean jest niesamowite. Oczywiście zdjęcie jakiejkolwiek zbędnej części garderoby nie wchodziło w grę. Poruszył mnie także fakt, że w tamtych czasach uważano mycie się za coś niestosownego i niedozwolonego. Coś takiego po prostu nie mieści mi się w głowie i nawet nie chcę sobie wyobrażać jak wyglądały kajuty kobiet po chorobie morskiej i w jakich warunkach przebiegał szkorbut. Bohaterki powieści są niezwykle zróżnicowane. Jak to w życiu bywa, jedne są uparte, głupie i nieoświecone, a inne wiedzą jak zrobić użytek ze swojej wiedzy, wyprzedzając swoją epokę. 

Na podstawie książki Elviry Menendez powstał serial o tym samym tytule, emitowany przez TVP 1. Nie miałam jeszcze okazji go obejrzeć, ale po przeczytaniu książki podejrzewam, że może być bardzo ciekawy. Niezmiernie podoba mi się także serialowa okładka powieści. 

Podsumowując, jeśli macie ochotę wraz z bohaterami przeżyć niezwykłą przygodę, to zapraszam do lektury. "W sercu oceanu" to książka, której akcja toczy się w danych czasach, ale promuje nadal aktualne i uniwersalne życiowe wartości. Język powieści jest bardzo prosty i zrozumiały, bez zbędnych historycznych dłużyzn. Nadaje się dla czytelników i czytelniczek w różnym wieku. Serdecznie polecam:)

Moja ocena: 7/10

19 komentarzy:

 1. Cudownie interesująco brzmi fabuła tej książki, jakby wpadła mi w ręce to na pewno szybko bym ją przeczytała. Uwielbiam coś takiego! :) Przetrwanie w tragicznych warunkach przez panienki do tego nieprzygotowane może być naprawdę ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziewczyny dostały nieźle w kość na tej wyprawie...

   Usuń
 2. Też nie rozumiem tego, jak można się nie myć! Brak higieny w tamtych czasach był zatrważający :)
  A książka może być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okrutnie zatrważający, nie mogę sobie tego wyobrazić, nakładać makijaż, a nie myć się w ogóle i jeszcze te ciężkie, wieloczęściowe stroje ;o

   Usuń
 3. Wiesz co... książki raczej nie przeczytam, ale tym serialem mnie zainteresowałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę koniecznie obejrzeć, tylko jest tak śmiesznie na stronie tvp, że nie ma odcinków 1,2,3...

   Usuń
 4. Ostatnio czytałam recenzję chyba u Kasi i obie mnie utwierdzacie w przekonaniu, że to mogłoby być fajne :) Czytanie o szkorbucie nie działo na Ciebie... negatywnie? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bardzo dobrze wymyślone, ciekawie:) NIE, na szczęście czytać to ja mogę o wszystkim, gorzej, że do niedawna zębów nie mogłam umyć, ale już przeszło hehe

   Usuń
 5. Lubię powieści obyczajowe, tym bardziej działające na wyobraźnię, więc może kiedyś się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także cenię sobie powieści obyczajowe, polecam:)

   Usuń
 6. Pomysł na książkę niczego sobie :) aż żałuję, że sama na taki nie wpadłam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie niczego sobie, ale można coś tam "uszczknąć":) Teraz jest dużo podobnych książek i nie znaczy, że są gorsze:) Zależy od pomysłu:)

   Usuń
 7. Lubię takie przygodowe klimaty, więc czemu nie. Chętnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałabym przeczytać. Myślę, że książka by mi się także spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio bardzo często na blogach napotykam się z tą książką i z każdą recenzją stwierdzam, że na prawdę chcę ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chwilowo to chyba nie jest dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale fabuła brzmi niesamowicie interesująco. Jeśli tylko natknę się na jakąś kuszącą ofertę, to z przyjemnością się skuszę ;).

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej nie sięgam po literature z dawnych czasów, jednak odrobinę mnei przekonałaś tym prostym języiem, bez historycznych dłużyzn.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta książka naprawdę wciąga. :) A ten brak higieny, w połączeniu z wysoką temperaturą i wielkimi, ciężkimi sukniami do tej pory mnie przeraża. ;)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi naprawdę bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad :)
Staram się odpowiadać na wszystkie Wasze komentarze choćby taką oto uśmiechniętą buźką ";)", która oznacza, że dziękuję za komentarz i poświęcony czas ;)