piątek, 31 maja 2019

"GŁĘBOKI GRÓB" - Mick Finlay


Autor: Mick Finlay 
Tytuł: GŁĘBOKI GRÓB, tom 2 
Cykl: Arrowood Mystery 
Liczba stron: 416 
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 13.03.2019

Doczekałam się drugiej części przygód duetu londyńskich detektywów.  William Arrowood i Norman Barnett zostali zaangażowani w kolejną sprawę i z werwą zabierają się za jej rozwiązanie. Zadanie wydaje się być banalnie proste,  ale bohaterowie przekonują się w jak ogromnym są błędzie. 

Wszyscy kochają Sherlocka Holmesa. Wszyscy, oprócz Arrowooda.

Londyn kocha Sherlocka Holmesa,  którego osiągnięcia nie schodzą z pierwszych stron gazet.  Mało kto słyszał o Arrowoodzie,  a przecież jest tak samo dobry,  baaa jest o niebo lepszy! Nic tak nie drażni Williama niż peany na cześć jego konkurenta,  ale cóż,  nadzieja umiera ostatnia.  Pozornie prosta sprawa uruchamia lawinę okropnych wydarzeń.  William i Norman ryzykują zdrowie i życie aby rozwikłać tajemnice dotyczące małej,  wiejskiej społeczności,  a w szczególności jednego,  konkretnego gospodarstwa.  Dokonane odkrycia mogą sprawić,  że główny bohater w końcu zostanie doceniony. 

Mimo,  iż fabuła dotyczy trudnych i przykrych tematów,  uśmiałam się serdecznie z poczciwego Arrowooda.  Jest on człowiekiem z krwi i kości,  dumnym,  pamiętliwym,  przekonanym o własnej wartości i słuszności swoich opinii.  Fakt,  że nadużywa alkoholu i lubi się od czasu do czasu kompletnie sponiewierać tylko dodają mu ludzkich cech.  Wszak od czego jest laudanum i wierny pomagier Barnett, który zawsze poda pomocną dłoń. 

Mick Finlay świetnie oddał realia miejskie 1896 roku. Dziewiętnastowieczny Londyn to istna anatomia nędzy. Naprawdę nie da się opisać co działo się na ulicach i w jak skrajnej biedzie żyli obywatele. Źródła historyczne podają, iż na przełomie XIX i XX wieku aż jedna trzecia mieszkańców stolicy imperium żyła w skrajnym niedostatku. Cała powieść przesiąknięta jest tym klimatem i jest to naprawdę niezaprzeczalny opis dziejowy.

Autor prezentuje także inne spojrzenie na choroby umysłowe, m.in. Zespół Downa, które w tamtych czasach nie były jeszcze sklasyfikowane tak jak obecnie.

Podsumowując "Głęboki grób" to świetna kontynuacja pierwszego tomu. Powieść detektywistyczna, która uświadamia nam, że pozornie najlepszy przyjaciel może okazać się katem i oprawcą.

Moja ocena: 8/10

12 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu, ale ocena wysoka więc chyba się nim zainteresuję:-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy tom jeszcze przede mną, ale chętnie przyjrzę się bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja kocham Londyn czasów Sherlocka i dla tych realiów chętnie sięgnę po książce. Co więcej, podoba mi się pomysł konkurenta Sherlocka, kogoś, kto jest lepszyod wielkiego detektywa.. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam pierwszej części, ale ten Londyn brzmi tak kusząco, że chyba rozejrze się za tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiadają mi tego typu przygody czytelnicze, przesycone mroczną kryminalną intrygą i szpecącą odsłoną wiktoriańskiej epoki. Lubię, kiedy dużo się dzieje, co chwilę odsłaniają się ciemne strony ludzkiej natury, czytelnika przeszywa dreszcz zatrważających tajemnic, a jednak wszystko poznaje się w spokojnych rytmach. Podobało mi się. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Barwnie ujęto kreacje bohaterów, nadając im ciekawe osobowości, sprytnie zmieszane koktajle wad i zalet, a także urozmaicające aspekty bolesnej przeszłości.

   Usuń
 6. Nie znam tej serii ale nie mówię jej nie. zajrzę jeśli będę mieć możliwość :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam serii, ale najpierw jednak zacznę od pierwszego tomu. ;)
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapisuję serię i chętnie przeczytam :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie klimaty, uwielbiam Sherolocka....ciekawe czy polubię Aroowoda?;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lovely blog. Thanks for sharing with us.This is so useful.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaciekawiła mnie twoja recenzja, muszę sięgnąć po tę serię 😊

  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi naprawdę bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad :)
Staram się odpowiadać na wszystkie Wasze komentarze choćby taką oto uśmiechniętą buźką ";)", która oznacza, że dziękuję za komentarz i poświęcony czas ;)