poniedziałek, 15 kwietnia 2019

"DZIEWCZYNA Z WIEŻY" - Katherine ArdenAutor: Katherine Arden 
Tytuł: DZIEWCZYNA Z WIEŻY 
Cykl: The Winternight Trilogy (tom 2) 
Liczba stron: 512 
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 13.03.2019

"Dziewczyna z wieży" jest drugim tomem trylogii autorstwa Katherine Arden. Rosyjska baśń oczarowała rzesze dorosłych na całym świecie, w tym oczywiście mnie. Pod uroczą okładką książki kryje się jeszcze piękniejsza historia. Książka magiczna, mroczna, zimowa. 

Druga część zaczyna się w momencie, w którym skończyła się pierwsza. Weszłam więc "gładko" w powyższą opowieść. Wasilisa Pietrowa od zawsze była wyczulona na świat, który ją otaczał. Pilnie słuchała i wierzyła w bajki i opowieści swojej starej niani. Nigdy nie pasowała do Leśnej Ziemi, czyli majątku, którym zarządzał jej ojciec. Po wydarzeniach z pierwszej części, Wasia, chcąc nie chcąc, musi opuścić dom. W średniowiecznej Rusi kobiety nie mają wielkiego wyboru drogi życiowej. Klasztor lub małżeństwo - to wszystko co może im zaoferować świat. Wasia nie chcąc dać się zamknąć w złotej klatce, wybiera ucieczkę. 

Bohaterka stworzona przez Arden jest genialna. Prosta, szczera, odważna. Pomimo ciężkich czasów, dziewczyna słuchała własnego serca i po prostu była sobą. Gdy bliscy pytali Wasię czy jest czarownicą, dziewczyna odpowiada ła szczerze - "nie wiem". Nigdy nie próbowała się wybielać. Choć miała wiele tajemnic, jej umysł pozostawał otwarty i bohaterka dopuszczała do siebie różne wersje zdarzeń, które miały miejsce, choć wiedziała, że swoim zachowaniem naraża rodzinę na wygnanie, a nawet śmierć. Wierzyła w stare baśnie i podania, widziała przeróżne czarty, zjawy i domowe stworki. Bannik, czyli duch łaźni, domowik, inaczej opiekun domowego ogniska czy waziła, chroniący konie i stajnie nie raz pomogli dziewczynie w kryzysowej sytuacji. Nawet groźna północnica była Wasi przychylna. Moc duchów słabnie, więc są bohaterce wdzięczne za pamięć i wiarę. Tylko to sprawia, ze nadal istnieją.

Choć promowana jest jako baśń dla dorosłych, nie brakuje tam wydarzeń, które starają się odzwierciedlać prawdę historyczną. Katherine Arden przez rok mieszkała i studiowała w Moskwie i wydaje mi się, że ten krótki okres czasu wystarczył, aby w jej głowie powstał zarys baśniowej trylogii. 

"Dziewczyna z wieży" to opowieść o kobiecie, której życie zależy od tego jak głęboko potrafi ukryć prawdę o tajemnicach swojego życia. Wasia to odważna, silna i odrobinę pyskata kobieta na tropie tajemnicy. Do tego szczypta magii, romansu i historii. Idealne połączenie na wieczorny relaks z książką.


The Winternight Trilogy:
1) Niedźwiedź i słowik
2) Dziewczyna z wieży 
3) The Winter of the Witch (w przygotowaniu)

Moja ocena: 8/10

16 komentarzy:

 1. Zgadzam się to bardzo dobrze napisana seria :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria jest świetna. Nie mogę doczekać się ostatniej części. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszyscy polecają tę serię, muszę i ja w końcu ją koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Już jakiś czas temu chciałąm sięgnąć po serię... chyba czas to w końcu zrobić!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej serii, ale okładki wyglądają obłędne, zachęcają do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Seria jest w planach ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca, ja jednak nie skuszę się na poznanie tej serii, bo to nie moje klimaty czytelnicze ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej serii, więc wypadało by zacząć od początku :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Dostałam drugi tom i dopiero wtedy przeczytalam, ze bylo cos przed nim. Widze po Twojej recenzji, ze to ścisła kontynuacja, więc chyba muszę sięgnąć najpierw po pierwszą część :-]

  OdpowiedzUsuń
 11. Lovely blog. Thanks for sharing with us.This is so useful.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam ją w planach od czasu pierwszego tomu. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że to trylogia. Poczekam na trzeci tom i zabieram się za czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna recenzja! Bardzo ciekawa książka, na którą z chęcią się skuszę. Podoba mi się inspiracja wschodnimi mitami oraz wierzeniami :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem tych książek bardzo ciekawa, niestety ominęła mnie pierwsza część przy okazji premiery, więc póki co odpuściłam sobie obie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam pierwszą część ale mnie nie porwała, chociaż nie była zła. Jednak nie miałam ochoty na kontynuacje. Lubię klimat mitologi, tradycji, słowiańskości itp ale w pierwszej części mało go poczułam - nie zaiskrzyło

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi naprawdę bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad :)
Staram się odpowiadać na wszystkie Wasze komentarze choćby taką oto uśmiechniętą buźką ";)", która oznacza, że dziękuję za komentarz i poświęcony czas ;)