poniedziałek, 15 kwietnia 2019

"DZIEWCZYNA Z WIEŻY" - Katherine Arden


Autor: Katherine Arden 
Tytuł: DZIEWCZYNA Z WIEŻY 
Cykl: The Winternight Trilogy (tom 2) 
Liczba stron: 512 
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 13.03.2019

"Dziewczyna z wieży" jest drugim tomem trylogii autorstwa Katherine Arden. Rosyjska baśń oczarowała rzesze dorosłych na całym świecie, w tym oczywiście mnie. Pod uroczą okładką książki kryje się jeszcze piękniejsza historia. Książka magiczna, mroczna, zimowa. 

Druga część zaczyna się w momencie, w którym skończyła się pierwsza. Weszłam więc "gładko" w powyższą opowieść. Wasilisa Pietrowa od zawsze była wyczulona na świat, który ją otaczał. Pilnie słuchała i wierzyła w bajki i opowieści swojej starej niani. Nigdy nie pasowała do Leśnej Ziemi, czyli majątku, którym zarządzał jej ojciec. Po wydarzeniach z pierwszej części, Wasia, chcąc nie chcąc, musi opuścić dom. W średniowiecznej Rusi kobiety nie mają wielkiego wyboru drogi życiowej. Klasztor lub małżeństwo - to wszystko co może im zaoferować świat. Wasia nie chcąc dać się zamknąć w złotej klatce, wybiera ucieczkę. 

Bohaterka stworzona przez Arden jest genialna. Prosta, szczera, odważna. Pomimo ciężkich czasów, dziewczyna słuchała własnego serca i po prostu była sobą. Gdy bliscy pytali Wasię czy jest czarownicą, dziewczyna odpowiada ła szczerze - "nie wiem". Nigdy nie próbowała się wybielać. Choć miała wiele tajemnic, jej umysł pozostawał otwarty i bohaterka dopuszczała do siebie różne wersje zdarzeń, które miały miejsce, choć wiedziała, że swoim zachowaniem naraża rodzinę na wygnanie, a nawet śmierć. Wierzyła w stare baśnie i podania, widziała przeróżne czarty, zjawy i domowe stworki. Bannik, czyli duch łaźni, domowik, inaczej opiekun domowego ogniska czy waziła, chroniący konie i stajnie nie raz pomogli dziewczynie w kryzysowej sytuacji. Nawet groźna północnica była Wasi przychylna. Moc duchów słabnie, więc są bohaterce wdzięczne za pamięć i wiarę. Tylko to sprawia, ze nadal istnieją.

Choć promowana jest jako baśń dla dorosłych, nie brakuje tam wydarzeń, które starają się odzwierciedlać prawdę historyczną. Katherine Arden przez rok mieszkała i studiowała w Moskwie i wydaje mi się, że ten krótki okres czasu wystarczył, aby w jej głowie powstał zarys baśniowej trylogii. 

"Dziewczyna z wieży" to opowieść o kobiecie, której życie zależy od tego jak głęboko potrafi ukryć prawdę o tajemnicach swojego życia. Wasia to odważna, silna i odrobinę pyskata kobieta na tropie tajemnicy. Do tego szczypta magii, romansu i historii. Idealne połączenie na wieczorny relaks z książką.


The Winternight Trilogy:
1) Niedźwiedź i słowik
2) Dziewczyna z wieży 
3) The Winter of the Witch (w przygotowaniu)

Moja ocena: 8/10

11 komentarzy:

 1. Zgadzam się to bardzo dobrze napisana seria :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria jest świetna. Nie mogę doczekać się ostatniej części. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszyscy polecają tę serię, muszę i ja w końcu ją koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Już jakiś czas temu chciałąm sięgnąć po serię... chyba czas to w końcu zrobić!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej serii, ale okładki wyglądają obłędne, zachęcają do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Seria jest w planach ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca, ja jednak nie skuszę się na poznanie tej serii, bo to nie moje klimaty czytelnicze ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej serii, więc wypadało by zacząć od początku :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Dostałam drugi tom i dopiero wtedy przeczytalam, ze bylo cos przed nim. Widze po Twojej recenzji, ze to ścisła kontynuacja, więc chyba muszę sięgnąć najpierw po pierwszą część :-]

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi naprawdę bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad :)
Staram się odpowiadać na wszystkie Wasze komentarze choćby taką oto uśmiechniętą buźką ";)", która oznacza, że dziękuję za komentarz i poświęcony czas ;)