niedziela, 28 października 2018

"PARANOJA" - Katarzyna Berenika Miszczuk


Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Tytuł: PARANOJA, tom 2
Cykl: W lekarskim fartuchu
Liczba stron: 400
Data wydania: 17.10.2018
Wydawnictwo: W.A.B.

Gdy rok temu skończyłam czytać "Obsesję", moją pierwszą myślą było spostrzeżenie, że ta książka powinna mieć kontynuację. Przyznaję szczerze - nie ze względu na główną bohaterkę, ale na pewnego pana, specjalistę w zakresie medycyny sądowej - nie mylić z patologiem, tytułem, który nie występuje w polskich realiach. Marek Zadrożny, bo o nim mowa, wydawał się świetnym materiałem na kolejną książkę. Nie było jej w planach, ale Katarzyna Berenika Miszczuk podchwyciła pomysł i dokładnie taka powieść powstała. Cykl zyskał też nazwę - "W lekarskim kitlu". 

Z ogromnym zapałem zabrałam się za lekturę. Tym razem rzecz nie dzieje się na terenie szpitala. Troszkę nad tym ubolewam, bo jednak miało to swój klimat. Bohaterowie poruszają się po terenie Warszawy, wzywani są do kolejnych przypadków tajemniczych śmierci. Wszystkie wyglądają na samobójstwa, ale łączy je jedno - czerwona nitka. Zauważa ją tylko Marek, a jego współpracownicy kompletnie ignorują jego odkrycie wmawiając koledze paranoję. 

Pomimo wątku kryminalnego książkę czytało mi się lekko i przyjemnie. Autorka duży nacisk położyła na życie uczuciowe bohaterów i nie mówię tutaj tylko o Asi. Na scenę wkroczył także jej były mąż, a zachowanie bohaterki względem niego niestety nie przysporzyło jej mojej sympatii. Mam ogromną nadzieję, że jeśli chodzi o podobieństwa, to Joannę Skoczek i Katarzynę Berenikę Miszczuk łączy tylko i wyłącznie podobny wygląd zewnętrzny. Okładki obu części wspaniale do siebie pasują. Treść również jest kompatybilna, pomimo kilku minusów. 

Gdy tylko zaczęłam czytać "Paranoję" zauważyłam, że to nie Marek skupia moją główną uwagę. Przyciągnął ją Sebastian Pol, skromny, nieśmiały policjant, a jednocześnie znajomy Marka i Joanny. Tłamszony przez pozornie niezbyt sympatyczną panią prokurator nie ma łatwego życia. Czyżby trzeci tom był właśnie o nim?  Jak myślicie?
Moja ocena: 6/10

22 komentarze:

 1. Pomysłowa historia, przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tę serię mam w planach czytelniczych, ale to w dalszej przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasna sprawa, ja też mam sporo tytułów w pamięci na przyszłość :)

   Usuń
 3. Czytałam Obsesję i nawet mi się podobała ale Paranoje sobie na chwile obecną daruje :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam tej serii w swoich planach czytelniczych :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki Miszczuk jeszcze przede mną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeczytałam 4 tytuły i myślę, że na tym nie koniec :)

   Usuń
 6. Nie przepadam za twórczością tej autorki. Podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podobał mi się cykl kwiatu paproci, więc i po tą serię sięgnę z ciekawością:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię serię o Gosławie :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Najpierw muszę sięgnąć po pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cały czas myślę nad lekturą pierwszej części. Mam jednak zamiar przeczytać ją wtedy, kiedy będę w nastroju odpowiednim na taką lekturę :)
  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 10. Z Twórczości Pani Miszczuk przeczytałam dotychczas wszystko procz:Gwiezdny wojownik,pustulka i obecna paranoja... Pierwszą książką autorki, którą przeczytałam była Druga szansa, pozniej polecona przez Ciebie Obsesja i tak ruszyła maszyna... :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi naprawdę bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad :)
Staram się odpowiadać na wszystkie Wasze komentarze choćby taką oto uśmiechniętą buźką ";)", która oznacza, że dziękuję za komentarz i poświęcony czas ;)